Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Czy pranie butów w pralce jest bezpieczne?

2021-10-18
Czy pranie butów w pralce jest bezpieczne?

Czyste obuwie to podstawa dobrej stylizacji. Zapewne doskonale zdajesz sobie sprawę, jak nieestetyczne zabrudzenia mogą skutecznie odebrać cały blask obuwia. Niezwykle łatwo jednak o zanieczyszczenia: kurz, zieleń trawy, czy ziemia. Zastanawiasz się zatem, jak wyczyścić swoją ulubioną parę butów, aby jej nie zniszczyć? Z pewnością Twoją pierwszą myślą jest pranie w pralce. To na pozór najprostsze rozwiązanie problemu, ale czy najlepsze? Musisz wiedzieć, że przede wszystkim nie każdy typ obuwia dobrze zniesie taką ekspozycję na czynniki niesprzyjające. Wyobraź sobie, z czym będą musiały sobie poradzić. To m.in.: nie zawsze korzystny proszek do prania, wysoka temperatura oraz naprawdę szybkie obroty bębna pralki… Zanim podejmiesz tę decyzję, aby zaryzykować i wyprać swoje ulubione obuwie, przychodzimy do Ciebie z garścią przydatnych informacji, jakie inne sposoby czyszczenia możesz wykorzystać.

Jakich rodzajów butów nie powinno się prać w pralce?

Pewne rodzaje obuwia z pewnością nie przetrwają prania w pralce. Kategorycznie nie pierz butów, które posiadają na swojej powierzchni jakiekolwiek drobne elementy. To mogą być ozdobne koraliki, ćwieki, czy nawet ornamenty biżuteryjne. Istnieje naprawdę wysokie ryzyko, że odkleją lub odczepią się od butów. Spowodują tym samym nie tylko uszkodzenie produktu, ale mogą nawet wpłynąć negatywnie na stan techniczny Twojej pralki. Zgodzisz się z nami, że nie warto ryzykować kupna nowej pralki, piorąc buty, prawda? Podobne problemy mogą być wywołane, jeśli wrzucisz do bębna obuwie z zaschniętymi plamami lub ciężkimi zabrudzeniami. To prosta instrukcja na ogromną katastrofę… Zawsze najpierw spróbuj zeskrobać i pozbyć się pozostających zanieczyszczeń. Buty szczególnie delikatne, które nie przetrwają w nienagannym stanie podczas prania, to również buty na obcasie. Do tego typu obuwia naprawdę lepiej zaopatrzyć się w specjalistyczne środki czyszczące, które bez trudu można znaleźć w profesjonalnych sklepach obuwniczym (o nich też będzie mowa w dalszej części poradnika).

Tak naprawdę prawie każdy typ obuwia może nie dać rady podczas prania mechanicznego. Spowodowane jest to tym, że wysoka temperatura może rozpuszczać klej, którego użyto w procesie produkcji. Nierzadko właśnie tak dzieje się w przypadku najbardziej popularnych trampek lub sneakersów. Jeśli koniecznie zależy nam na wrzuceniu takich butów do bębna, warto pamiętać o wyjęciu uprzednio wszystkich sznurowadeł oraz wewnętrznej wkładki i prania ich w specjalnych, osobnych woreczkach na bieliznę. Zawsze również warto skorzystać z jak najniższej temperatury prania mechanicznego i jak najdelikatniejszego programu wirowania, najlepiej nie więcej niż 500 na minutę. Przeczytaj również wszystkie dostępne metki, etykiety i wskazówki od producenta butów - znajdziesz tam dużo przydatnych wskazówek. Ryzyko dużych zniszczeń powinno spaść. Istnieją jednak lepsze metody czyszczenia obuwia.

Bezpieczniejsze metody czyszczenia obuwia

Lepszą alternatywą prania mechanicznego, będzie oczywiście pranie ręczne. Być może z powstałymi zabrudzeniami poradzi sobie bezproblemowo już wilgotna gąbka lub zwykła szczotka do czyszczenia. Do białych podeszew warto użyć białej pasty do zębów, która potrafi w mało inwazyjny sposób zdziałać cuda i doprowadzić do efektu nowości butów. Jeśli jednak najprostsze czynności nie poradziły sobie z zanieczyszczeniami, warto rozważyć pranie w roztworze z sody oczyszczonej oraz płynu do prania (proporcje 1:1,5). Uwaga! Soda ma właściwości wybielające! W przypadku ciemnego obuwia wybierz raczej najzwyklejsze mydło. Zawsze w praniu ręcznym używaj chłodnej wody - tylko wtedy możesz mieć pewność, że zniszczysz zupełnie swojego ulubionego obuwia. W przypadku białych butów np. trampek, zadziałać może roztwór z wykorzystaniem mydła, soku z cytryny oraz octu. Wyjątkowo dobrym i bezpiecznym rozwiązaniem jest udanie się do miejsca, gdzie profesjonalne zespoły zajmują się czyszczeniem obuwia. Wykwalifikowana osoba oceni stopień zabrudzenia i użyje środków, które nie spowodują zniszczeń. W przypadku butów naprawdę warto czasem zrezygnować z ryzykownych zabiegów domowych i zdać się na wiedzę specjalistów. Czasami jest to koszt, który warto ponieść - w przeciwnym razie, w przypadku samodzielnego zniszczenia obuwia, konieczny może być nawet zakup nowej pary. Warto jeszcze zastanowić się nad wyposażeniem się w bezpieczne, specjalistyczne środki do konserwacji butów. Znajdziesz je w szerokim asortymencie naszego sklepu internetowego twojeobuwie.pl.

Akcesoria do konserwacji obuwia

W profesjonalnych i dobrze zaopatrzonych sklepach obuwniczych, bez trudu znajdziesz szeroką ofertę różnorodnych preparatów, które znacznie ułatwią Ci czyszczenie oraz konserwację Twojego ulubionego obuwia. Różne środki są przeznaczone do różnych materiałów, z których wykonane zostały buty. Z łatwością zadbasz o swoje skórzane, eleganckie buty na każdą porę roku, a także wyczyścisz casualowe obuwie sportowe, sneakersy, czy trampki. Zrobisz to w bezpieczny sposób, na który możesz sobie finansowo pozwolić. Czy to nie brzmi jak rozwiązanie idealne? Z pewnością o wiele bardziej praktyczne i o wiele mniej ryzykowne niż wypranie butów w pralce. Z naszego asortymentu szczególnie mocno polecamy znaną ekspercką markę Cocciné, która wyspecjalizowała się w konserwacji różnorodnego obuwia. Dzięki temu każdy klient może wybrać konkretne akcesoria, co akurat przyda mu się w procesie dbania o ulubione buty. Sprawdź już dziś i przekonaj się sam/a! Troska o obuwie może być naprawdę prosta!

Pokaż więcej wpisów z Październik 2021
pixel