Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak dobrać rozmiar butów dla dziecka?

2020-03-12
Jak dobrać rozmiar butów dla dziecka?

Wybór obuwia dla dziecka to nie lada wyzwanie, ponieważ stopa nieustannie rośnie, a maluchy nie zawsze uczciwie odpowiadają na pytanie czy but pasuje. Jak zatem dobrać rozmiar? Odpowiedź jest bardzo prosta, należy zmierzyć długość stopy, a jak zrobić to właściwie? Sprawdźcie sami!

Proces mierzenia krok po kroku

Stopy małych dzieci rosną od 1 nawet do 1,5 cm rocznie, dlatego też należy mierzyć stopę co 2-3 miesiące, aby sprawdzić czy jej wielkość nie uległa zmianie. Warto pamiętać, że każda marka ma różną rozmiarówkę, dlatego konkretny rozmiar nie świadczy o tym, że buty są jednakowe i nie daje pewności, że będą dobrze leżały na stopie dziecka.

Jak zmierzyć stopę malucha?

■ 1. Odrysuj na kartce całą stopę dziecka, pamiętaj jednak, że powinno ono stać w lekkim rozkroku, w ten sposób obie stopy będą równomiernie obciążone. Tą samą czynność należy powtórzyć również dla drugiej stopy.
■ 2. Zmierz odległość odrysowanej stopy - od czubka pięty do najdłuższego palca, weź pod uwagę, że nie zawsze paluch jest najdłuższy.
■ 3. Skorzystaj z dostępnej w internecie tabeli, z pomocą której sprawdzisz jakiemu rozmiarowi odpowiada długość stopy malucha.

Ciekawą metodą na sprawdzenie nie tylko rozmiaru, ale również szerokości stopy jest odciśnięcie jej w plastelinie. Taka metoda to nie tylko doskonała zabawa dla malucha, ale również możliwość ściągnięcia dokładnej miary - zarówno jej długości, jak i szerokości.

Rodzicu pamiętaj!

Wielkość stopy to nie tylko jej długość, ale również szerokość. W przypadku maluchów powinno się wybierać modele z szerokim czubkiem, które pozwolą im prawidłowo ułożyć palce i dadzą możliwość swobodnego poruszania nimi.

Inne ważne informacje

Jeśli chcesz mieć pewność, że but będzie pasował, pamiętaj, że powinien być on trochę większy. Na “zapas” możesz doliczyć około 15 mm, w ten sposób stopa będzie mogła swobodnie się przemieszczać, a maluch będzie się cieszył wygodą. Należy pamiętać, żeby nie kupować modeli większych o dwa rozmiary, ponieważ będą one niewygodne, a co gorsza mogą prowadzić do zawijania czy koślawienia się nóg malucha. Wybierając buty dla swojego dziecka pamiętaj, żeby wybierać te wykonane z dobrych materiałów, wtedy będą skutecznie pochłaniać pot i pozwolą uniknąć chorób skóry, np. grzybicy.

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2020

Polecane

pixel